Data publikacji : 2011-12-30

Poziom frekwencji wyborczej jako czynnik legitymizacji władzy

Joanna Dzwończyk



Dział: ARTYKUŁY VARIA/ARTICLES VARIA

Abstrakt

Autorka wskazuje, iż pełnią wybory wiele funkcji. Tą, na której skupia ona swą uwagę w artykule jest funkcja legitymizacyjna. W pierwszej części charakteryzuje krótko pojęcie legitymizacji, odnosząc się do klasycznej koncepcji Maxa Webera i nawiązuje do ustaleń Davida Eastona i Davida Beethama. W drugiej koncentruje się na problemie legitymizacji demokratycznej, w której istotnym elementem jest legitymizacja wyborcza. W ostatniej wykazuje, że frekwencja wyborcza jest jednym z najistotniejszych czynników legitymizujących władzę i to niezależnie od tego czy mamy do czynienia z systemem demokratycznym, czy niedemokratycznym.

 

 

According to the author of the paper, elections perform many functions. The paper focuses on the legitimacy function. In the first part of the paper the concept of legitimacy is briefly characterized, with reference to the classic concept of Max Weber and the distinctions developed by David Easton and David Beethem. The second part focuses on the problem of democratic legitimacy for which electoral legitimacy is essential.In the last part of the paper, is also pointed out that no matter what the political system is – democratic or undemocratic – voting turnout is one of the most important legitimizing factors.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP