Data publikacji : 2021-01-14

Impact of Globalisation Processes on Regional Development Management in the Eur

Małgorzata Michalewska-Pawlak

https://orcid.org/0000-0003-1371-1242

Dział: ARTYKUŁY TEMATYCZNE / THEMATIC ARTICLES

Abstrakt

Celem artykułu jest ananliza wpływu procesów globalizacji na zarządzanie rozwojem regionalnym w Unii Europejskiej, w kontekście wzrostu konkurencyjności unijnych regionów w gospodarce globalnej. Problem badawczy odnosi się do określenia zakresu kompetencji odnoszących się do zarządzania rozwojem regionalnym implementowanych  na rzecz poprawy ich pozycji konkurencyjnej w gospodarce globalnej. W tym kontekście omówiony został proces umacniania się wielopoziomowego charakteru systemu politycznego UE, w którym obok suwerennych państw, funkcjonują ponadnarodowi i subnarodowi aktorzy polityczni. Wykorzystane metody badawcze obejmują analizę instytucjonalno-prawną, odnoszącą się do głównych aktorów polityki oraz instrumentów zarządzania rozwojem regionalnym przez nich stosowanych, a także ustalenia zawarte w najnowszej literaturze przedmiotu. We wstępie przedstawione zostały jego główne założenia metodologiczne obejmujące analizowany obszar badawczy, wykorzystane podejście koncepcyjne i  metody badawcze. W dalszej, zasadniczej części tekstu omówione zostały uwarunkowania kształtowania konkurencyjności regionów w gospodarce globalnej oraz wskazany zakres kompetencji i instrumenty stosowane przez UE na rzecz wzrostu konkurencyjności regionów, z odniesieniem do roli samych regionów w powyższym procesie. Wyniki analizy wskazują, że zakres kompetencji UE w obszarze zarządzania rozwojem regionalnym został określony w Traktacie o Funkcjonowaniu UE, natomiast presja globalnej konkurencyjności ma wpływ na formułowanie strategicznych kierunków działań UE w tym zakresie i podporządkowanie im interwencji Europejski Fundusz Rozowju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny. Globalizacja kreuje uwarunkowania i wyzwania w zakresie rozwoju gospodarczego regionów. Efektem jej oddziaływania jest redefinicja roli poszczególnych aktorów politycznych w procesach zarządzania rozwojem. 

Słowa kluczowe

konkurencyjność ; Unia Europejska ; globalizacja ; zarządzanie wielopoziomowe ; region



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Creative Commons License

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP