Data publikacji : 2013-09-30

Edytorial: Europeizacja Europy

Krzysztof Wach



Dział: EDYTORIAL

Abstrakt

Europeizacja jest obecnie bardzo często używanym pojęciem, przy czym występuje wyraźny niedobór, a wręcz fragmentaryczność wiedzy naukowej w tym zakresie. Badania nad procesami europeizacji zostały zapoczątkowane przez politologów w latach 70. XX wieku, choć sam termin zyskał na popularności dopiero w latach 90. wraz z urzeczywistnieniem jednolitego rynku europejskiego. Od tego momentu europeizacja jest chętnie podejmowanym problemem badawczym w wielu dziedzinach i dyscyplinach naukowych. David Floyd [2001, s. 109] podkreśla, że większość zmian rynkowych z przełomu wieków dokonało się na skutek procesów europeizacji, które explicite określa jako fenomen procesów regionalizacji. Z kolei, jak podkreśla Neil Fligstein [2009, s. 107], „większość badań dotyczących integracji europejskiej skupia się jedynie na procesach politycznych i prawnych (…), co powoduje, że  badacze przeoczają, jak głęboko gospodarka europejska została przeorganizowana”. Przytoczone powyżej trzy prace są nielicznymi, a na dodatek dość młodymi opracowaniami postulującymi podjęcie szerokich i głębokich badań nad procesami europeizacji tak w wymiarze gospodarczym (makro- i mikroekonomicznym), jak i pozaekonomicznym.



Szczegóły

Bibliografia

Statystyki

Autorzy

Pobierz pliki

PDF

Wskaźniki altmetryczne


Licencja

Uwagi dotyczące praw autorskich

Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:

  1. Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
  2. Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.

Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych:

 


Redakcja czasopisma
Horyzonty Polityki

email: horyzonty@ignatianum.edu.pl
email: horyzonty.polityki@ignatianum.edu.pl
tel. +48 12 3999 651
O platformie:
Copyright 2019 by Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
OJS Support and Customization by LIBCOM
Platform & workfow by OJS/PKP