Analiza pojęciowa wybranych manifestów pedagogicznych w ujęciu historycznym

Słowa kluczowe: pedagogika rodziny, historia wychowania, model wychowania

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem naukowym pracy jest pokazanie wyznaczników formalnych i semantyki wybranych polskich tekstów pedagogicznych z zakresu pedagogiki rodziny.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem postawiony w pracy dotyczy tego, jakie cechy gatunkowe mają teksty pedagogiczne odnoszące się do wychowywania dzieci, ich kształcenia i opieki nad nimi w rodzinie, oraz tego, jaki przekaz autor kieruje do założonych odbiorców. Metoda badawcza to analiza pojęciowa i porównawcza tekstów z zakresu pedagogiki stworzonych w różnych epokach historycznych (XVI w., XX w. i XXI w.).

PROCES WYWODU: W artykule zostały zaprezentowane wyznaczniki semantyczne i leksykalne pojęć „opieka, kształcenie i wychowanie” charakterystyczne dla pedagogiki rodziny.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza wybranych tekstów pedagogicznych pokazuje, iż zagadnienia opieki, kształcenia i wychowania dzieci w rodzinie są nie tyle przedmiotem chłodnej refleksji, ile obiektem żarliwego namysłu i polemiki.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: W celu dogłębnego zbadania cech gatunkowych i wyznaczników semantycznych oraz leksykalnych pojęć odnoszących się do opieki, wychowania i kształcenia w rodzinie konieczne jest stworzenie korpusu tekstowego wszystkich manifestów pedagogicznych adresowanych do rodziców i przeprowadzenie ich analizy pojęciowej.

Bibliografia

Błasiak, A. (2010). Pedagogika rodziny w kręgu nauk o rodzinie i nauk pedagogicz-nych. W: A. Błasiak, E. Dąbrowska (red.), Wybrane zagadnienia pedagogiki rodziny. Kra-ków: Wyższa Szkoła Filozoficzno-Pedagogiczna „Ignatianum”, Wydawnictwo WAM, s. 15-23.

Bremer, J., Chuderski A. (red.). (2011). Pojęcia. Jak reprezentujemy i kategoryzujemy świat. Kraków: Universitas.

Erazma Glicznera Książki o wychowaniu dzieci, (1876). op. W. Wisłocki. Kraków: Nakładem Księgarni D.E. Friedleina.

Gliczner, E. (1558). Książki o wychowaniu dzieci barzo dobre, pożyteczne i potrzeb-ne, z których rodzicy ku wychowaniu dzieci swych naukę dołożną wyczerpnąć mogą. Teraz nowo uczynione i z pilnością wyrobione. W Krakowie drukowano przez Mateusza Siebenei-chera Roku Pańskiego M.D.L. viii, (online: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa http://www.dbc.wroc.pl

Korczak, J. (1919). Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie. Warszawa–Kraków: To-warzystwo Wydawnicze w Warszawie.

Korczak, J. (1920). Jak kochać dzieci. Dziecko w rodzinie. Warszawa–Kraków: To-warzystwo Wydawnicze w Warszawie

Korczak, J. (1929). Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie. wyd. drugie. Warszawa– Kraków: Wydawnictwo Mortkowicza. Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie.

Marcela, M. (2020). Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens. Warszawa: Muza.

Sieradzka-Baziur, B. (2018). The evolution of scientific language of pedagogy on the example of Książki o wychowaniu dzieci [Books on children’s upbringing] written by Eras-mus Gliczner in the context of contemporary determinants of the language of science. The Journal of History of Education 3-4, s. 5-16.

Sieradzka-Baziur, B. (2019 a). Podmiotowość nadawcy w dawnym tekście naukowym na podstawie analizy manifestu pedagogicznego Janusza Korczaka Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie. Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis FOLIA 283 Studia Linguistica 14, s. 203-217.

Sieradzka-Baziur, B. (2019 b). Kształtowanie się języka naukowego pedagogiki na przykładzie manifestu pedagogicznego Jak kochać dziecko. Dziecko w rodzinie Janusza Kor-czaka. Przegląd Historyczno-Oświatowy, nr 3-4, s. 46-62.

Opublikowane
2019-12-30
Jak cytować
Sieradzka-Baziur, B. (2019). Analiza pojęciowa wybranych manifestów pedagogicznych w ujęciu historycznym. Horyzonty Wychowania, 18(48), 75-85. https://doi.org/10.35765/HW.2019.1848.07
Dział
Artykuły tematyczne